Linux Plumbers Conference 2019

from Monday, 9 September 2019 (09:00) to Wednesday, 11 September 2019 (23:05)


        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
9 Sep 2019
10 Sep 2019
11 Sep 2019
AM
10:00
Distribution Kernels MC (until 13:30) (Esmerelda-room-I&II)
10:00 Upstream 1st: Tools and workflows for multi kernel version juggling of short term fixes, long term support, board enablement and features with the upstream kernel - Bruce Ashfield (Xilinx)   (Esmerelda-room-I&II)
10:20 Using Yocto to build a distro and maintain a kernel tree - Sasha Levin Senthil Rajaram   (Esmerelda-room-I&II)
10:40 Making it easier for distros to package kernel source - Don Zickus (Red Hat)   (Esmerelda-room-I&II)
11:00 Monitoring and Stabilizing the In-Kernel ABI - Matthias Maennich (Google)   (Esmerelda-room-I&II)
12:00 KernelCI applied to distributions - Guillaume Tucker (Collabora Limited)   (Esmerelda-room-I&II)
12:30 Automatically testing distribution kernel packages - Alice Ferrazzi   (Esmerelda-room-I&II)
13:00 Distros and Syzkaller - Why bother?   (Esmerelda-room-I&II)
10:00
Kernel Summit Track (until 19:30) (Floriana-room-III)
10:00 Reworking of KVA allocator in Linux kernel - Mr Uladzislau Rezki   (Floriana-room-III)
10:45 Touch but don’t look: Running the kernel in execute only memory - Rick Edgecombe (Intel)   (Floriana-room-III)
11:30 --- Break ---
12:00 Maple Tree - Mr Liam Howlett (Oracle)   (Floriana-room-III)
12:45 The list is our process: An analysis of the kernel's email-based development process - Mr Ralf Ramsauer (OTH Regensburg) Lukas Bulwahn (BMW AG) Prof. Wolfgang Mauerer (OTH Regensburg)   (Floriana-room-III)
13:30 --- Lunch ---
15:00 Upstream Graphics: Too little, too late - Daniel Vetter (Intel)   (Floriana-room-III)
15:45 Deep Argument Inspection and Seccomp - Christian Brauner   (Floriana-room-III)
16:30 --- Break ---
17:00 Inline Encryption Support - Satya Tangirala   (Floriana-room-III)
18:30 TAB Elections   (Floriana-room-III)
10:00
LPC Refereed Track (until 18:30) (Floriana-room-II)
10:00 oomd2 and beyond: a year of improvements - Daniel Xu (Facebook)   (Floriana-room-II)
10:45 Core Scheduling: Taming Hyper-Threads to be secure - Vineeth Remanan Pillai Julien Desfossez (DigitalOcean)   (Floriana-room-II)
11:30 --- Break ---
12:00 Scaling performance profiling infrastructure for data centers - Rohit Jnagal Stephane Eranian (Google Inc) Ian Rogers (Google Inc)   (Floriana-room-II)
12:45 printk: Why is it so complicated? - John Ogness (Linutronix GmbH)   (Floriana-room-II)
13:30 --- Lunch ---
15:00 What does remote attestation buy you? - Matthew Garrett (Google)   (Floriana-room-II)
15:45 Linux kernel fastboot on the way - Mr Feng Tang   (Floriana-room-II)
16:30 --- Break ---
17:00 Red Hat joins CI party, brings cookies - Veronika Kabatova (Red Hat) Nikolai Kondrashov (Red Hat)   (Floriana-room-II)
17:45 Challenges of the RDMA subsystem - Mr Jason Gunthorpe (Mellanox Technologies)   (Floriana-room-II)
10:00
Networking Summit Track (until 18:30) (Floriana-room-I)
10:00 Linux Kernel VxLan with Multicast Routing for flood handling - Roopa Prabhu (Roopa)   (Floriana-room-I)
10:45 BPF packet capture helpers, libbpf interfaces - Alan Maguire (Oracle)   (Floriana-room-I)
11:30 --- Break ---
12:00 Multipath TCP Upstreaming - Matthieu Baerts (Tessares) Mat Martineau (Intel)   (Floriana-room-I)
Paper
Slides
12:45 Programmable socket lookup with BPF - Marek Majkowski (Cloudflare) Jakub Sitnicki (Cloudflare) Lorenz Bauer (Cloudflare)   (Floriana-room-I)
13:30 --- Lunch ---
15:00 XDP bulk packet processing - Maciej Fijałkowski   (Floriana-room-I)
15:45 LAG and hardware offload to support RDMA and IO virtualized interfaces - Ms Anjali Singhai Jain (Intel) Dr Piotr Uminski (Intel) Mr Vivek Kashyap (Intel)   (Floriana-room-I)
16:30 --- Break ---
17:00 netfilter hardware offloads - Mr Pablo Neira   (Floriana-room-I)
17:45 SwitchDev offload optimizations - Mr Allan Nielsen   (Floriana-room-I)
10:00
RISC-V MC (until 13:30) (Jade-room-I&II)
10:00 RISC-V Platform Specification Progress - ATISH PATRA (Western Digital) Palmer Dabbelt (SiFive)   (Jade-room-I&II)
10:25 Fixing the Linux boot process in RISC-V - ATISH PATRA (Western Digital)   (Jade-room-I&II)
10:45 Introduce an implementation of IOMMU in linux-riscv - Mr Han Mao (c-sky.com (belong to Alibaba.com)) Mr Ren Guo (c-sky.com (belong to Alibaba.com))   (Jade-room-I&II)
11:15 Introduce an implementation of perf trace in riscv system - Mr Guo Ren Mr Han Mao (c-sky.com (belong to Alibaba.com))   (Jade-room-I&II)
11:30 --- Break ---
12:00 Early HPC uses cases for RISC V - Christopher Lameter (Jump Trading LLC)   (Jade-room-I&II)
12:15 RISC-V hypervisor implementation - Mr Anup Patel (Western Digital)   (Jade-room-I&II)
12:15 RISC-V Hypervisor ISA Emulation - Mr Alistair Francis   (Jade-room-I&II)
13:00 Taking RISC-V to the Datacenter - Keith Packard (SiFive)   (Jade-room-I&II)
13:15 RISCV NOMMU/M-Mode Linux - Damien Le Moal (Western Digital)   (Jade-room-I&II)
10:00
Tracing MC (until 13:30) (Opala-room-I&II)
10:00 drgn: Programmable Debugging - Omar Sandoval   (Opala-room-I&II)
10:22 Kernel Boot Time Tracing - Masami Hiramatsu (Linaro Ltd.)   (Opala-room-I&II)
10:44 Sharing PMU counters across compatible perf events - David Carrillo Cisneros (Facebook) Song Liu   (Opala-room-I&II)
11:06 A trace-cmd front end interface to ftrace histogram, triggers and synthetic events. - Tzvetomir Stoyanov   (Opala-room-I&II)
11:30 --- Break ---
12:00 Unifying trace processing ecosystems with Babeltrace - Jérémie Galarneau (EfficiOS/LTTng/Babeltrace)   (Opala-room-I&II)
12:22 libtrace - making libraries of our tracing tools - Steven Rostedt   (Opala-room-I&II)
12:44 bpftrace - Mr Alastair Robertson (Yellowbrick)   (Opala-room-I&II)
13:06 BPF Tracing Tools: New Observability for Performance Analysis - Brendan Gregg (Netflix)   (Opala-room-I&II)
10:00
Birds of a feather (BoF) (until 13:30) (Ametista-room-I)
10:45 Improving Buffered I/O   (Ametista-room-I)
11:30 --- Break ---
12:00 Linux Perf advancements for compute intensive and server systems - Alexey Budankov   (Ametista-room-I)
12:45 Tracing MC follow-up BoF   (Ametista-room-I)
10:00
Kernel Summit Track (until 18:30) (Floriana-room-III)
10:00 Memory management bits in arch/* - Mike Rapoport (IBM)   (Floriana-room-III)
10:45 replacing mmap_sem with finer grained locks - Michel Lespinasse (Google)   (Floriana-room-III)
11:30 --- Break ---
12:00 Killing the mmap_sem's contention - Mr Laurent Dufour Mr Jérôme Glisse   (Floriana-room-III)
13:30 --- Lunch ---
15:00 Tracing Data Access Pattern with Bounded Overhead and Best-effort Accuracy - SeongJae Park   (Floriana-room-III)
15:45 Interrupt Message Store: A scalable interrupt mechanism for the cloud - Megha Dey   (Floriana-room-III)
16:30 --- Break ---
17:00 Kernel documentation - Jonathan Corbet (Linux Plumbers Conference)   (Floriana-room-III)
10:00
LPC Refereed Track (until 18:30) (Floriana-room-II)
10:00 BPF is eating the world, don't you see? - Arnaldo Carvalho de Melo (Red Hat Inc.)   (Floriana-room-II)
10:45 Maintaining out of tree patches over the long term - Daniel Wagner Daniel Bristot de Oliveira (Red Hat, Inc.) Steven Rostedt Tom Zanussi John Kacur   (Floriana-room-II)
11:30 --- Break ---
12:00 Integration of PM-runtime with System-wide Power Management - Rafael Wysocki (Intel Open Source Technology Center)   (Floriana-room-II)
12:45 Kernel Address Space Isolation - James Bottomley (IBM) Mike Rapoport (IBM) Joel Nider (IBM Research) Alexandre Chartre (Oracle)   (Floriana-room-II)
13:30 --- Lunch ---
15:00 Enabling TPM based system security features - Mr Andreas Fuchs (Fraunhofer SIT)   (Floriana-room-II)
15:45 Utilizing tools made for "Big Data" to analyse Ftrace data - making it fast and easy - Yordan Karadzhov (VMware)   (Floriana-room-II)
16:30 --- Break ---
17:00 CPU controller on a single runqueue - Rik van Riel (Facebook)   (Floriana-room-II)
17:45 Formal verification made easy (and fast)! - Daniel Bristot de Oliveira (Red Hat, Inc.)   (Floriana-room-II)
10:00
Networking Summit Track (until 18:30) (Floriana-room-I)
10:00 XDP: the Distro View - Jesper Dangaard Brouer (Red Hat) Dr Toke Høiland-Jørgensen (RedHat) Jiri Benc (Red Hat)   (Floriana-room-I)
11:30 --- Break ---
12:00 Life at a Networking Vendor -- Keeping up with the Joneses - Andy Gospodarek (Broadcom)   (Floriana-room-I)
12:45 Future ipv4 unicast extensions - Dr Dave Täht (Bufferbloat.net)   (Floriana-room-I)
13:30 --- Lunch ---
15:00 Making the Kubernetes Service Abstraction Scale using eBPF - Mr Borkmann Daniel (Cilium) Mr Pumputis Martynas (Cilium)   (Floriana-room-I)
15:45 Making Networking Queues a First Class Citizen in the Kernel - Björn Töpel (Intel) Jesper Dangaard Brouer (RedHat) Magnus Karlsson (Intel) Toke Höiland-Jörgensen (RedHat) Maxim Mikityanskiy (Mellanox) Jakub Kicinski (Netronome)   (Floriana-room-I)
16:30 --- Break ---
17:00 Seamless transparent encryption with BPF and Cilium - Mr John Fastabend (Isovalent)   (Floriana-room-I)
17:45 Ethernet Cable Diagnostic using Netlink Ethtool API - Andrew Lunn   (Floriana-room-I)
10:00
Open Printing MC (until 13:30) (Opala-room-I&II)
10:00 Printing in Linux as of today - Till Kamppeter Aveek Basu   (Opala-room-I&II)
10:20 Common Print Dialog Backends - Till Kamppeter Rithvik Patibandla   (Opala-room-I&II)
10:50 Working with SANE to make IPP scanning a reality - Aveek Basu   (Opala-room-I&II)
11:30 --- Break ---
12:00 Printer/Scanner Applications - The new format for printer and scanner drivers - Till Kamppeter   (Opala-room-I&II)
12:30 The Future of Printer Setup Tools - IPP Driverless Printing and IPP System Service - Till Kamppeter   (Opala-room-I&II)
13:00 3D Printing without the use of any slicer. - Aveek Basu   (Opala-room-I&II)
10:00
Testing and Fuzzing MC (until 13:30) (Esmerelda-room-I&II)
10:00 kernelCI: testing a broad variety of hardware - Kevin Hilman (BayLibre) Guillaume Tucker (Collabora Limited)   (Esmerelda-room-I&II)
10:35 Dealing with complex test suites - Guillaume Tucker (Collabora Limited)   (Esmerelda-room-I&II)
10:55 GWP-ASAN - Dmitry Vyukov (Google)   (Esmerelda-room-I&II)
11:15 Fighting uninitialized memory in the kernel - Alexander Potapenko (Google)   (Esmerelda-room-I&II)
11:30 --- Break ---
12:00 syzbot: update and open problems - Dmitry Vyukov (Google)   (Esmerelda-room-I&II)
12:20 Collaboration/unification around unit testing frameworks - Dr Knut Omang (Oracle)   (Esmerelda-room-I&II)
12:50 All about Kselftest - Shuah Khan (The Linux Foundation) Anders Roxell Dan Rue   (Esmerelda-room-I&II)
10:00
Toolchains MC (until 13:30) (Jade-room-I&II)
10:00 Analyzing changes to the binary interface exposed by the Kernel to its modules - Mr Dodji Seketeli (Red Hat)   (Jade-room-I&II)
10:30 Wrapping system calls in glibc - Dmitry Levin (BaseALT) Florian Weimer Maciej W. Rozycki   (Jade-room-I&II)
11:00 Security feature parity between GCC and Clang - Kees Cook (Google)   (Jade-room-I&II)
11:30 --- AM Break ---
12:00 Update on the LLVM port of the Linux Kernel - Behan Webster   (Jade-room-I&II)
12:30 Compact C Type Format Support in the GNU toolchain - Indu Bhagat (Oracle Corporation) Nick Alcock (Oracle Corporation)   (Jade-room-I&II)
13:00 eBPF support in the GNU Toolchain - Mr Jose E. Marchesi (Oracle Inc, GNU Project)   (Jade-room-I&II)
10:00
Birds of a feather (BoF) (until 13:30) (Ametista-room-I)
10:00 Csky Intro - what's the meaning of a new arch for linux - Mr Han Mao (c-sky.com (belong to Alibaba.com)) Mr Guo Ren   (Ametista-room-I)
10:45 New hardware with modern I2C address conflicts - Wolfram Sang   (Ametista-room-I)
11:30 --- Ametista ---
12:00 Application-specific accelerators - Olof Johansson   (Ametista-room-I)
12:45 PCI microconference follow-up   (Ametista-room-I)
10:00
Databases MC (until 13:30) (Jade-room-I&II)
10:00 Open Session - Daniel Black (IBM)   (Jade-room-I&II)
10:05 io_uring - excitement - looking for feedback & potential issues - Dimitri KRAVTCHUK   (Jade-room-I&II)
10:20 disk write barriers - Sergei Golubchik   (Jade-room-I&II)
10:40 Filesystem atomic writes / O_ATOMIC - Dimitri KRAVTCHUK   (Jade-room-I&II)
10:55 MySQL @EXT4 performance impacts with latest Linux kernels - Dimitri KRAVTCHUK   (Jade-room-I&II)
11:15 MySQL @XFS - Dimitri KRAVTCHUK   (Jade-room-I&II)
11:30 --- Jade ---
12:00 What SQLite Devs Wish Linux Filesystem Devs Knew About SQLite - Dr Richard Hipp (SQLite)   (Jade-room-I&II)
12:07 IO: Durability, Errors and Documentation - Mr Tomas Vondra (Postgresql) Andres Freund (EnterpriseDB / PostgreSQL)   (Jade-room-I&II)
12:27 Time series of thread profiles in production - Josef Ahmad (MongoDB Inc.)   (Jade-room-I&II)
12:42 New InnoDB REDO log design and MT sync challenges - Mr Pawel OLCHAWA   (Jade-room-I&II)
12:57 IP / UNIX Socket Backlog - Dimitri KRAVTCHUK   (Jade-room-I&II)
12:57 IP port -vs- UNIX socket difference on - IP stack is 20-30% slower on MySQL - Dimitri KRAVTCHUK   (Jade-room-I&II)
13:12 Regressions due CPU cache issues and missed visibility in Linux/kernel instrumentation - Mr Pawel OLCHAWA   (Jade-room-I&II)
13:12 Syscall overhead from Spectre/Meltdown fixes - Dimitri KRAVTCHUK   (Jade-room-I&II)
13:22 Conclusion - Daniel Black (IBM)   (Jade-room-I&II)
10:00
Kernel Summit Track (until 17:45) (Floriana-room-III)
10:00 Moving the Linux ABI to userspace - Dave Martin (ARM Limited)   (Floriana-room-III)
10:45 KUnit - Unit Testing for the Linux Kernel - Brendan Higgins (Google LLC)   (Floriana-room-III)
11:30 --- Floriana III ---
12:00 Reflections on kernel quality, development process and testing - Dmitry Vyukov (Google)   (Floriana-room-III)
12:45 Discussions on kselftest - Shuah Kahn   (Floriana-room-III)
13:30 --- Lunch ---
15:00 Decoupling ZRAM from a specific backend - Vitaly Wool   (Floriana-room-III)
16:30 --- Break ---
10:00
LPC Refereed Track (until 17:45) (Floriana-room-II)
10:00 Finding more DRAM - Suren Baghdasaryan (Google) Shakeel Butt (Google) Yu Zhao (Google)   (Floriana-room-II)
10:45 Linux Gen-Z Sub-system - Jim Hull (Hewlett Packard Enterprise) Betty Dall (HPE) Keith Packard (Hewlett Packard Enterprise)   (Floriana-room-II)
11:30 --- Floriana II ---
12:00 pidfds: Process file descriptors on Linux - Mr Christian Brauner   (Floriana-room-II)
12:45 Malloc for everyone and beyond NUMA - Jerome Glisse (Red Hat)   (Floriana-room-II)
13:30 --- Lunch ---
15:00 Efficient Userspace Optimistic Spinning Locks - Mr Waiman Long (Red Hat)   (Floriana-room-II)
16:30 --- Break ---
10:00
Networking Summit Track (until 23:05) (Floriana-room-I)
10:00 Scaling container policy management with kernel features - Joe Stringer (Cilium.io)   (Floriana-room-I)
10:45 Traffic footprint characterization of workloads using BPF - Aditi Ghag (VMware)   (Floriana-room-I)
11:30 --- Floriana I ---
12:00 Improving Route Scalability with Nexthop Objects - David Ahern   (Floriana-room-I)
12:45 An Evaluation of Host Bandwidth Manager - Lawrence Brakmo (Facebook)   (Floriana-room-I)
13:30 --- Lunch ---
18:45 Closing Plenary (Floriana I/II/III)   (Floriana-room-I)
19:30 Bus service for Evening Party   (Floriana-room-I)
20:00 Closing Party @ Centro Cultural de Belém (CCB)   (Floriana-room-I)
22:55 Last Bus service - 11PM   (Floriana-room-I)
10:00
RDMA MC (until 13:30) (Opala-room-I&II)
10:00 GUP and ZONE_DEVICE pages - Don Dutile (Red Hat) John Hubbard (NVIDIA) Jason Gunthorpe (Mellanox Technologies)   (Opala-room-I&II)
11:00 RDMA, File Systems, and DAX - Mr Ira Weiny   (Opala-room-I&II)
11:30 --- Opala ---
12:00 Discussion about IBNBD/IBTRS Upstreaming: Action Items. - Mr Jinpu Wang (1 & 1 IONOS Cloud GmbH) Mr Danil Kipnis (1 & 1 IONOS Cloud GmbH)   (Opala-room-I&II)
12:30 Shared IB Objects - Yuval Shaia (Oracle)   (Opala-room-I&II)
13:00 Improving RDMA performance through the use of contiguous memory and larger pages for files. - Christopher Lameter (Jump Trading LLC)   (Opala-room-I&II)
10:00
Real Time MC (until 13:30) (Esmerelda-room-I&II)
10:00 Core Scheduling for RT - Peter Zijlstra (Intel OTC)   (Esmerelda-room-I&II)
10:30 RCU configuration, operation, and upcoming changes for real-time workloads - Paul McKenney (IBM Linux Technology Center)   (Esmerelda-room-I&II)
11:00 Real-Time Container - Tiejun Chen (VMware)   (Esmerelda-room-I&II)
11:01 Mathematizing the latency - Daniel Bristot de Oliveira (Red Hat, Inc.)   (Esmerelda-room-I&II)
11:30 --- Esmerelda ---
12:00 Real time softirq mainlining - Frederic Weisbecker (Suse)   (Esmerelda-room-I&II)
12:30 Full dynticks / isolation for Real Time - Frederic Weisbecker   (Esmerelda-room-I&II)
13:00 PREEMPT_RT: status and Q&A - Thomas Gleixner   (Esmerelda-room-I&II)
PM
15:00
Birds of a feather (BoF) (until 18:30) (Ametista-room-I)
15:00 Kernel Debugging Tools - George Wilson (Delphix) Omar Sandoval Serapheim Dimitropoulos   (Ametista-room-I)
15:45 Wayland - Hans de Goede (Red Hat)   (Ametista-room-I)
16:30 --- Break ---
17:00 Having one, unified eBPF network packet filter, no more, no less.   (Ametista-room-I)
17:45 Upstream kernel CI - Guillaume Tucker (Collabora Limited)   (Ametista-room-I)
15:00
Scheduler MC (until 18:30) (Esmerelda-room-I&II)
15:00 Core scheduling - Vineeth Remanan Pillai Hugo Reis Jan Schönherr Mr Aubrey Li   (Esmerelda-room-I&II)
15:45 Proxy Execution - Juri Lelli (Red Hat)   (Esmerelda-room-I&II)
16:00 Making SCHED_DEADLINE safe for kernel kthreads - Paul McKenney (IBM Linux Technology Center)   (Esmerelda-room-I&II)
16:30 --- Break ---
17:00 CFS load balance rework - Vincent Guittot (Linaro)   (Esmerelda-room-I&II)
17:30 flattening the hierarchy discussion - Rik van Riel (Facebook)   (Esmerelda-room-I&II)
17:45 Scheduler domains and cache bandwidth - Valentin Schneider (Arm Ltd)   (Esmerelda-room-I&II)
18:00 TurboSched: Core capacity Computation and other challenges - Parth Shah   (Esmerelda-room-I&II)
18:15 Task latency-nice - Subhra Mazumdar   (Esmerelda-room-I&II)
15:00
VFIO/IOMMU/PCI MC (until 18:45) (Opala-room-I&II)
15:00 User interfaces for per-group default domain type - Baolu Lu   (Opala-room-I&II)
15:25 --- VFIO/IOMMU/PCI speaker change ---
15:30 Status of Dual Stage SMMUv3 integration - Eric Auger (Red Hat)   (Opala-room-I&II)
15:55 --- VFIO/IOMMU/PCI speaker change ---
16:00 PASID Management in Linux - Mr Pan Jacob (Intel)   (Opala-room-I&II)
16:25 --- VFIO/IOMMU/PCI speaker change ---
16:30 Architecture considerations for vfio/iommu handling - Cornelia Huck   (Opala-room-I&II)
16:45 --- VFIO/IOMMU/PCI main break ---
17:05 Optional or reduced PCI BARs - Jonathan Derrick   (Opala-room-I&II)
17:30 --- VFIO/IOMMU/PCI speaker change ---
17:35 PCI Resources assignment policies - Benjamin Herrenschmidt (Amazon AWS)   (Opala-room-I&II)
18:00 --- VFIO/IOMMU/PCI speaker change ---
18:05 Implementing NTB controller using PCIe endpoint - Mr Kishon Vijay Abraham I   (Opala-room-I&II)
18:20 --- VFIO/IOMMU/PCI speaker change ---
18:25 Use IOMMU to prevent DMA attacks from Thunderbolt devices - Baolu Lu   (Opala-room-I&II)
15:00
You, Me, and IoT MC (until 18:30) (Jade-room-I&II)
15:00 Greybus for IoT - Mr Alexandre Bailon (BayLibre)   (Jade-room-I&II)
15:30 Over the Air (OTA) Updates: State of the Union? Democratize? - Dr Malini Bhandaru (VMware)   (Jade-room-I&II)
16:00 Implementing LoRa, FSK and further LPWAN interfaces - Mr Andreas Färber (SUSE)   (Jade-room-I&II)
16:30 --- Break ---
17:00 IoT from the point of view of view of a generic and enterprise distribution - Peter Robinson (Red Hat)   (Jade-room-I&II)
17:30 The ieee802154 and 6lowpan Kernel Subsystems - Mr Stefan Schmidt   (Jade-room-I&II)
18:00 Using Greybus, mikroBus and PocketBeagle to consolidate kernel IoT sensor/actuator development - Drew Fustini (OSH Park) Jason Kridner (BeagleBoard.org)   (Jade-room-I&II)
19:00 Welcome Reception   (Sete-Colinas-Restaurant)
15:00
Android MC (until 18:45) (Opala-room-I&II)
15:00 Generic Kernel Image (GKI) progress - Sandeep Patil (Google)   (Opala-room-I&II)
15:15 Monitoring and Stabilizing the In-Kernel ABI - Matthias Männich (Google)   (Opala-room-I&II)
15:30 Solving issues associated with modules and supplier-consumer dependencies - Saravana Kannan (Google)   (Opala-room-I&II)
15:45 Android Virtualization (esp. Camera, DRM) - Alistair Delva (Google)   (Opala-room-I&II)
16:00 libcamera: Unifying camera support on all Linux systems - Laurent Pinchart (Ideas on Board Oy)   (Opala-room-I&II)
16:15 Emulated storage features (eg sdcardfs) - Daniel Rosenberg (Google)   (Opala-room-I&II)
16:30 --- Break ---
17:00 Eliminating WrapFS hackery in Android with ExtFUSE (eBPF/FUSE)   (Opala-room-I&II)
17:15 How we're using ebpf in Android networking   (Opala-room-I&II)
17:30 Linaro Kernel Functional Testing (LKFT): functional testing of android common kernels - Tom Gall (Linaro)   (Opala-room-I&II)
17:45 Handling memory pressure on Android - Suren Baghdasaryan (Google)   (Opala-room-I&II)
18:00 DMABUF Developments - Sumit Semwal John Stultz (in absentia)   (Opala-room-I&II)
18:15 DRM/KMS for Android, adoption and upstreaming - Alistair Delva (Google)   (Opala-room-I&II)
18:30 scheduler: uclamp usage on Android - Suren Baghdasaryan (Google)   (Opala-room-I&II)
15:00
Birds of a feather (BoF) (until 18:30) (Ametista-room-I)
15:00 Linux in Safety Critical Systems - Kate Stewart (Linux Foundation) Lukas Bulwahn (BMW AG)   (Ametista-room-I)
15:45 Formal Methods for the Linux Kernel - Catalin Marinas   (Ametista-room-I)
16:30 --- Break ---
17:00 Persistent Memory as Memory - Jonathan Adams (Google)   (Ametista-room-I)
17:45 Civil communication in practice: What does it mean to you as an open source developer? - Bram Adams (Polytechnique Montréal) Shuah Khan (The Linux Foundation) Kate Stewart (Linux Foundation) Daniel German (University of Victoria) Isabella Ferreira (Polytechnique Montréal)   (Ametista-room-I)
15:00
Containers and Checkpoint/Restore MC (until 20:00) (Jade-room-I&II)
15:00 Opening session - Stéphane Graber (Canonical Ltd.)   (Jade-room-I&II)
15:10 CRIU and the PID dance - Adrian Reber (Red Hat)   (Jade-room-I&II)
15:30 Address Space Isolation for Container Security - James Bottomley (IBM) Mike Rapoport   (Jade-room-I&II)
15:45 Seccomp Syscall Interception - Mr Christian Brauner   (Jade-room-I&II)
16:00 Update on Task Migration at Google Using CRIU - Kamil Yurtsever (Google)   (Jade-room-I&II)
16:30 --- Break ---
16:45 Secure Image-less Container Migration - Dr Martin Kollingbaum (University of Aberdeen) Mr Radostin Stoyanov (University of Aberdeen)   (Jade-room-I&II)
17:00 Using the new mount API with containers - Mr David Howells (Red Hat)   (Jade-room-I&II)
17:30 Can we agree on what needs to happen to get shiftfs upstream - James Bottomley (IBM) Mr Seth Forshee (Canonical) Christian Brauner   (Jade-room-I&II)
18:00 Securing Container Runtimes with openat2 and libpathrs - Mr Aleksa Sarai (SUSE LLC)   (Jade-room-I&II)
18:30 --- Break ---
18:40 Using kernel keyrings with containers - Mr David Howells (Red Hat)   (Jade-room-I&II)
19:10 Cgroup v1/v2 Abstraction Layer - Tom Hromatka   (Jade-room-I&II)
19:30 CRIU: Reworking vDSO proxification, syscall restart - Andrei Vagin Dmitry Safonov   (Jade-room-I&II)
19:50 Closing session - Stéphane Graber (Canonical Ltd.)   (Jade-room-I&II)
15:00
Power Management and Thermal Control MC (until 20:00) (Esmerelda-room-I&II)
15:00 Multiple thermal zones representation - Daniel Lezcano (Linaro)   (Esmerelda-room-I&II)
15:25 Performance guarantees under thermal pressure - Morten Rasmussen (Arm)   (Esmerelda-room-I&II)
15:50 Task-centric thermal management - Morten Rasmussen (Arm)   (Esmerelda-room-I&II)
16:15 Improving producer-consumer type workload performance - Srinivas Pandruvada   (Esmerelda-room-I&II)
16:40 --- Break ---
17:00 Device power management based on platform firmware - Mr Sudeep Holla (ARM)   (Esmerelda-room-I&II)
17:25 Taking suspend/resume validation to the next level - Len Brown (Intel Open Source Technology Center)   (Esmerelda-room-I&II)
17:50 C-state latency measurement infrastructure - Artem Bityutskiy   (Esmerelda-room-I&II)
18:15 CPU Idle Time Management Improvements - Rafael Wysocki (Intel Open Source Technology Center)   (Esmerelda-room-I&II)
18:40 --- Break ---
19:00 Power Management and Thermal Control BoF Sessions   (Esmerelda-room-I&II)
15:00
BPF MC (until 18:40) (Esmerelda-room-I&II)
15:00 Bringing BPF developer experience to the next level - Andrii Nakryiko (Facebook)   (Esmerelda-room-I&II)
15:23 BPF Debugging - Yonghong Song   (Esmerelda-room-I&II)
15:45 A pure Go BPF library - Martynas Pumputis Lorenz Bauer (Cloudflare) Joe Stringer (Isovalent / Cilium)   (Esmerelda-room-I&II)
16:07 Do we need CAP_BPF_ADMIN? - Song Liu   (Esmerelda-room-I&II)
16:30 --- Break ---
17:00 Reuse host JIT back-end as offload back-end - Mr JIONG WANG (Netronome Systems)   (Esmerelda-room-I&II)
17:20 Using SCEV to establish pre and post-conditions over BPF code - Mr John Fastabend (Isovalent)   (Esmerelda-room-I&II)
17:40 Beyond per-CPU atomics and rseq syscall: subset of eBPF bytecode for the do_on_cpu syscall - Mathieu Desnoyers (EfficiOS Inc.)   (Esmerelda-room-I&II)
18:00 Kernel Runtime Security Instrumentation (KRSI) - Mr KP Singh   (Esmerelda-room-I&II)
18:20 Map batch processing - Yonghong Song   (Esmerelda-room-I&II)
15:00
Birds of a feather (BoF) (until 18:30) (Ametista-room-I)
15:00 RCU internals and usage - Paul McKenney (IBM Linux Technology Center)   (Ametista-room-I)
15:45 Soft Affinity - Subhra Mazumdar   (Ametista-room-I)
16:30 --- Break ---
15:00
Live Patching MC (until 18:30) (Opala-room-I&II)
15:00 What happened in kernel live patching over the last year - Miroslav Beneš   (Opala-room-I&II)
15:10 Rethinking late module patching - Miroslav Beneš   (Opala-room-I&II)
15:40 Source-based livepatch creation tooling - Nicolai Stange (SUSE)   (Opala-room-I&II)
16:10 Update on objtool - Power - Mr Kamalesh Babulal   (Opala-room-I&II)
16:20 Do we need a Livepatch Developers Guide? - Joe Lawrence (Red Hat)   (Opala-room-I&II)
16:30 --- Break ---
17:00 API for state changes made by callbacks - Petr Mládek   (Opala-room-I&II)
17:30 klp-convert and livepatch relocations - Joe Lawrence (Red Hat)   (Opala-room-I&II)
18:00 Making Livepatching Infrastructure Better - Mr Kamalesh Babulal   (Opala-room-I&II)
18:15 Live patch services - Alice Ferrazzi   (Opala-room-I&II)
15:00
System Boot and Security MC (until 18:30) (Jade-room-I&II)
15:00 Secure and Trusted boot in OpenBMC - Joel Stanley (IBM)   (Jade-room-I&II)
15:20 UEFI and TianoCore update - Leif Lindholm (Linaro, TianoCore, GRUB)   (Jade-room-I&II)
15:40 SGX upstreaming status and challenges - Jarkko Sakkinen   (Jade-room-I&II)
16:05 TrenchBoot - how to nicely boot system with Intel TXT and AMD SVM - Daniel Kiper   (Jade-room-I&II)
16:30 --- Break ---
17:00 TPM2 Security in the face of bus interposers - James Bottomley (IBM)   (Jade-room-I&II)
17:20 reference Integrity measurements for TPM2 security policy - Philip Tricca (Intel)   (Jade-room-I&II)
17:40 Non-UEFI-aware measured boot using coreboot, GRUB and TPM2.0 - Mr Żygowski Michał (3mdeb Embedded Systems Consulting) Piotr Król (3mdeb Embedded Systems Consulting)   (Jade-room-I&II)
18:05 TPM 2.0 Linux sysfs interface - Mr Żygowski Michał (3mdeb Embedded Systems Consulting) Mr Król Piotr (3mdeb Embedded Systems Consulting)   (Jade-room-I&II)
18:45 Closing Plenary   ()
20:00 Closing Party   ()
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×